Bir Sayfa Seçin

Microsoft Office Powerpoint çok güçlü bir sunum aracı ve hatta “sunum hazırlamak” deyince pek çok kişi için akla gelen tek araç. Doğal olarak, bu durum Powerpoint’i biraz sıradanlaştırıyor. Diğer Powerpoint sunuşlarının arasından sıyrılmanın ve ilgi çekmenin kritik olduğu durumlarda, yine Powerpoint’in imkan ve kabiliyetlerini kullanarak farklılaşmak zor. Neyse ki, artık Powerpoint’e güzel alternatifler çıkmaya başladı. Daha farklı sunuşlar hazırlamak isteyenlerin birazdan bahsedeceğim araçları incelemesini tavsiye ederim. İşte Powerpoint alternatifi sunum araçları:

Prezi

Şu an muhtemelen en popüler Powerpoint alternatifi diyebiliriz. Tüm sunuşunuzu tek bir yansı üstünde hazırlıyorsunuz. Daha sonra farklı yönlere kayarak ya da yansının belli noktalarını yakınlaştırıp (büyütüp) uzaklaştırarak (küçülterek) kaydediyorsunuz. Temelde web tabanlı bir araç. Windows ve Mac için masaüstü versiyonu da sonradan çıktı. Yalnız masaüstü versiyonları sadece en üst üyelik paketi (156 $/yıl) ile kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonu kullanarak hazırladığınız sunuşları sadece bulutta (prezi sitesinde) tüm kullanıcılara açık olarak saklayabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak 100 MB saklama alanı kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonla hazırlanmış sunuşların köşesinde bir Prezi logosu bulunuyor. Bu logodan kurtulmak ve sadece kendi görebileceğiniz (özel) sunuşlar hazırlamak için de en az 59$/yıl ödeyerek bir üst üyelik paketine geçmeniz lazım. Hazırladığınız sunuşları offline (internete bağlı olmadan) da değiştirip sunmak isterseniz bir üst pakete çıkmanız lazım.

PowToon

Powtoon bence en eğlenceli sunum aracı. Pek çok ticari tanıtım videosunda gördüğünüz çizgi karakterli videoları bu araç ile hazırlamanız mümkün. Kullanımı son derece kolay. Bu da tamamen web tabanlı bir çözüm. Ücretsiz versiyonda hazırladığınız videolarda 5 dk limiti var. Bir de kendi bilgisayarınıza indiremiyorsunuz; ama YouTube’a aktarabiliyorsunuz. (Yani daha sonra başka araçlarla YouTube’tan indirebilirsiniz.) Eğer Powtoon logosundan kurtulmak ve bilgisayarınıza kaydedip offline sunuş yapabilmek isterseniz 228 $/yıllık Pro üyelik paketini almanız lazım.

VideoScribe

Bu araç da animasyon video hazırlamaya imkan veren başarılı bir web yazılımı. Kataloğundaki hazır çizgi karakter ve objelerle çok yaratıcı video sunuşlar hazırlamak mümkün. Yine bazı özellikler için (ör: HD kayıt, VideoScribe logosundan kurtulma, offline çalışma..vb) 198 $/yıllık ücret ödemeniz gerekiyor.

emaze

Kullanımı oldukça kolay, şablon bazlı bir sunuş hazırlama aracı. Şablonları biraz kısıtlı sayıda; ama mevcut şablonları büyük ölçüde değiştirebiliyorsunuz. Yine Powerpoint’teki gibi yansılar hazırlıyorsunuz ama görsellik çok daha iyi. Bu da freemium bir ürün. Yani belli kısıtlamalarla kullanmak ücretsiz; ama sunuşları indirebilme, emaze logosundan kurtulabilme gibi özellikler için yaklaşık 60 $/yıl ücret ödemeniz gerekiyor.

RawShorts

RawShorts da PowToon benzeri bir video sunuş hazırlama aracı. Bu da tamamen web tabanlı. Henüz Alpha test aşamasında, yani geliştirilmesi devam ediyor ve özellik bakımından biraz kısıtlı. Bu yazıyı yazdığım dönemde, yaptığınız videoyu paylaşma, YouTube’a aktarma veya bilgisayara kaydetme gibi işlevleri henüz çalışmıyordu. Bekleyip görmek lazım. Sanki iddialı bir araç olacak gibi…