Bir Sayfa Seçin

Malum internet yasakları sebebiyle çoğu internet kullanıcısı kendisini teknik açıdan bir hayli geliştirdi. Kimi farklı DNS sunucularını kullanmayı öğrendi; kimi VPN kullanmaya başladı. Biraz daha teknik bilgi birikimi olanlar için ise daha farklı alternatifler de mevcut. Bunlardan biri de kendinize özel, internette IP’nizi gizleyerek sörf yapma imkanı tanıyan bir proxy server (vekil sunucu) sahibi olmak. Maliyeti de yıllık 5-10 $.

Proxy server VPN kadar güvenlik sağlamıyor; ama VPN’e kıyasla çok pratik. Çünkü çoğu VPN çözümü, internete erişmek istediğiniz cihaza özel bir yazılım kurmanızı gerektiriyor. Proxy Server kullanıyorsanız bu yönden rahatsınız. İstediğiniz cihazın internet ayarlarına girip “proxy server” kullanması için gerekli seçenekleri aktive ettiniz mi, işiniz bitiyor.

Hızlıca “Nasıl?” kısmına geçeyim… Öncelikle, ucuz bir VPS (özel sanal sunucu) kiralıyorsunuz. Zaten tek maliyet kalemi de bu. Örnek olarak, Lowendbox‘ta bulduğum 128 MB Ram ve 1 Gbit uplink’te 100 GB kota sunan bu VPS’in maliyeti 5,63 $. Buna benzer (yurt dışında konuşlanmış) bir VPS’i kiraladıktan sonra, kontrol paneli üzerinden VPSînize bir minimal Debian veya Ubuntu kurulmasını sağlıyorsunuz. Daha sonra VPS sisteminize bir SSH uygulaması üstünden giriş yapıyorsunuz. Geri kalan kısımda yapılması gerekenleri bir script’te topladım. Böylece kalan tüm konfigürasyon birkaç dakikalık bir işlem haline dönüşüyor. Aşağıdaki komutları kopyala yapıştır ile çalıştırmanız yeterli

# Hazırladığım script’i indireceğiniz bir dizin yaratın
mkdir /root/scripts
cd /root/scripts

# Sitemden script’i sıkıştırılmış arşiv dosyası olarak indirin
wget http://teknoloji.e-ucy.com/scripts/install_squid.zip

# Sıkıştırılmış arşiv dosyasından script dosyasını çıkarın
unzip install_squid.zip

# nano adlı editörü sisteminize kurun
apt-get update
apt-get upgrade
apt-get install nano

# Bu adım opsiyonel. Script dosyasını nano adlı editör ile açıp ilk 6 parametreyi kendinize göre değiştirin. Bu parametreleri olduğu gibi de bırakıp bu adımı pas geçebilirsiniz.
nano install_squid.sh

# Script’i çalıştırılabilir yapın.
chmod +x install_squid.sh

# Script’i çalıştırın.
./install_squid.sh

# Daha sonra da script kalsörünü silin
cd
rm -rf /root/scripts

# Bu adım da opsiyonel. Sistemi yeniden başlatın.
reboot

Script çalışırken, bazı veriler girmeniz gerekecek. Mümkün olduğu kadar açıklama yazmaya çalıştım. Ekrandaki yönlendirmeler yeterli olacaktır.

Eğer tüm adımları başarı ile tamamladıysanız, artık yurt dışında konumlanmış, size dedike, yüksek hızlı bir vekil sunucunuz var demektir. Bilgisayar, tablet…vb cihazlarınızın internet ayarlarını bu vekil sunucunuzu kullanacak şekilde ayarladıktan sonra sanki yurt dışındaymış gibi, memleketimizdeki yasaklara takılmadan internette sörf yapabileceksiniz. Eğer VPS’inizi Amerika’daki bir lokasyondan kiralarsanız, sadece Amerika’ya özel sitelerden de (örnek: Hulu) faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Denemek isteyenlere kolay gelsin..