Bir Sayfa Seçin

VPN ile Proxy kullanımı arasındaki en temel fark güvenlik seviyesidir. VPN kullandığınızda, sunucu ile bilgisayarınız arasındaki iletişim şifrelendiği için trafiğin izlenmesi mümkün değildir. Eğer bu güvenlik seviyesi çok da elzem değil ise, proxy server (pratikliği sebebiyle) daha tercih edilir olur. Eğer bu ekstra güvenliği istiyorum diyorsanız, çok basit ve ucuz bir şekilde kendi VPN sunucunuza nasıl sahip olabileceğinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Öncelikle, ucuz bir VPS (özel sanal sunucu) kiralıyorsunuz. Zaten tek maliyet kalemi de bu. Bu aşamada en güzel kaynak, Lowendbox sitesi. 5-10 $ bandında işinizi görecek bir VPS bulabilirsiniz. VPN server olarak kullanacağınız VPS’in çok fazla kaynak ihtiyacı olmayacaktır. 128 MB Ram ve 1 Gbit bağlantı sunan, yurt dışında konuşlanmış bir VPS olması yeterli olur.

VPS’i kiraladığınız hizmet sağlayıcının size sunacağı kontrol paneli üzerinden VPSînize bir minimal Debian kurulmasını sağlıyorsunuz. Daha sonra VPS’inizin TUN/TAP ve PPP kullanımına açık olduğunu kontrol etmelisiniz. Çoğu hizmet sağlayıcı Solus VM kontrol panelini kullanır. Bu panelde “Settings” altında ilgili ayarları bulabilirsiniz. Hem TUN/TAP hem de PPP altında “On” ibaresinin seçili olduğundan emin olun.

Bu işlemlerden sonra VPS sisteminize bir SSH uygulaması üstünden giriş yapıyorsunuz. Kurulumun önemli kısmını bir script yapacak. Script’i yükleyip çalıştırabilmek için gerekli sertifika alt yapısını kurmamız gerekli. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt-get install ca-certificates

Daha sonra script’i indirip kuruluma başlayın ve ekrandaki talimatları izleyin. Script VPS’inize OpenVPN sunucusunu kuracak.

cd /tmp
wget https://git.io/vpn -O openvpn-install.sh && bash openvpn-install.sh

Kurulum bittiğinde çalışır bir OpenVPN sunucusuna sahip oluyorsunuz. VPN sunucunuza bağlanacak cihazlara (bilgisayar veya akıllı telefon) OpenVPN Client yazılımını kurmanız gerekli. Mobil cihazlarınız için bu yazılımı Android ve Apple “app store”larında bulabilirsiniz. Bilgisayarınız için ise OpenVPN sitesinden indirebilirsiniz.

Bir sonraki adım, bağlanacak cihazlara sunucunuzun sertifikasını yüklemek olacak. Kurulum script’inin son aşamada yarattığı “client” sertifikasına ihtiyacınız var. Eğer siz özellikle değiştirmediyseniz sertifikanın ismi “client1.ovpn” olacak. Bunun için VPS’inize bir SFTP yazılımı ile (ör: FileZilla) bağlanıp “/root” klasöründeki sertifikayı kendi bilgisayarınıza alın. Windows tabanlı bilgisayarınızda, bu sertifikayı “Program Files/OpenVPN/Config” altına koymanız gerekli. Sertifikayı mobil cihazınıza da koymak için mail ile gönderme, SD karta veya bluta yükleme gibi farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Mobil cihazınızda OpenVPN uygulamasını açtığınızda menü’den “Import from SD” seçeneğini seçerek sertifikayı yükleyebilirsiniz.

Artık cihazlarınızdan VPN sunucunuza tek tıkla bağlanabilirsiniz. Sunucunuzun güvenlik seviyesini arttırmak için yapılması gereken birkaç şey daha var. Onları da bu yazıda bulabilirsiniz.