Bir Sayfa Seçin

Daha önce paylaştığım kötü tecrübelerim yüzünden, artık paylaşımlı hosting’leri bırakıp VPS sahibi oldum ve sitemi özel bir sunucuya taşıdım. Benzer yolu katetmek ve bir VPS sahibi olmak isteyenler varsa, işlerini kolaylaştıracak bazı notları aşağıda bulabilirler.

Öncelikle, “VPS nedir?” diyenlere bir not düşelim. Virtual Private Server (VPS), özel bir program aracılığıyla, bir fiziksel sunucunun daha küçük bölümlere ayrılmasıyla oluşan sanal sunuculara verilen isimdir. Bu sanal sunucular birbirlerinden (büyük ölçüde) izole bir şekilde, sanki bağımsız fiziksel sunucularmış gibi çalışırlar. O yüzden sunucunun sanal ya da fiziksel olması kullanım açısından pek bir fark yaratmaz. VPS’inizi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bu şekilde, gerçek bir fiziksel sunucu kiralamadan, daha düşük ücretler ile istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz bir (sanal) sunucunuz olmuş olur.

Eğer kendi başınıza bir VPS kurup yönetebilecek bilgi birikimine sahip değilseniz, piyasada yönetilen (managed) VPS paketleri de bulabilirsiniz. Bu paketleri satın aldığınızda, kurulum ve bakım işlemleri sağlayıcı firma tarafından yapılmış olur, bazı konfigürasyon değişikliklerini de firmaya yaptırabilirsiniz. Fakat doğal olarak, bazı ek maliyetlere ve kısıtlara da katlanmak zorunda kalırsınız. O yüzden en güzeli, linux ve diğer temel web teknolojileri konusunda bir miktar bilgi sahibi olup VPS’inizi kendiniz yönetebilecek hale gelmek.

“Temel bilgi ile bu işi becerebilir miyiz?” diye kendisine soranlar varsa, ben tecrübe ettim, şimdiye kadar oldu. 🙂 Çünkü internette oldukça fazla kaynak var. O kaynakları anlayıp kullanabilecek temel bilginiz varsa, hızlı bir başlangıç yapabiliyorsunuz. Tabi, asıl önemli kısım sonrasındaki bakım işleri. Yani sistemi devamlı güncel tutmak, güvenliğini garanti altına almak, çıkan sorunları çözümlemek…vs. Burada da genelde internetteki kaynaklar yardımınıza koşuyor.

Şimdi, gelelim VPS satın alma işine… Burada ilk karar vermeniz gereken yönetim hizmeti alıp almayacağınız. Eğer yönetim hizmeti alacaksanız aylık minimum 30-40$ civarı ücretlerle karşılaşırsınız. Eğer “bu işi kendim halledebilirim” diyorsanız aylık 2$’a kadar düşen VPS çözümlerine ulaşabilirsiniz.

İkinci önemli konu ise kaynak ihtiyacınız. Orta halli bir web sunucusu konfigürasyonu genelde 250-300 MB RAM ister, dolayısıyla fazla sıkıntı çekmemek için en azından 512 MB RAM’e sahip bir VPS düşünmenizi tavsiye ederim. Yazılım tercihlerinizi değiştirerek (örneğin Apache yerine nginx kullanarak..vs) ve güzel bir ince ayar yaparak 128 MB’lık bir sunucuda da birkaç web sitesi işletebilirsiniz. İşte o zaman, yukarıda bahsettiğim 2$/aylık ücretlere kadar düşme şansınız var. (Bu çözümleri bulmak için lowendbox.com gibi siteleri kullanabilirsiniz.)

Normalde bilindik sağlayıcılara baktığınızda 512 MB’lık VPS çözümlerinin minimum 15-20$/ay civarlarında olduğunu görürsünüz. Daha az bilinen küçük sağlayıcıların çözümleri 6-7$/ay’a kadar düşer, fakat bu firmalarda genelde sirkülasyon çoktur. O yüzden ucuz çözümlerin peşindeyseniz, piyasada uzun süredir varlık gösteren firmaları hedeflemekte fayda vardır.

VPS tercihinde bir diğer (hem önemli hem de önemsiz) detay da, kullanılan sanallaştırma teknolojisidir. Alışveriş esnasında OpenVZ/Virtuozzo, Linux Vserver, KVM, XEN, VMware gibi farklı teknoloji isimleri göreceksiniz. Bunlardan ilk ikisi işletim sistemi seviyesinde sanallaştırma yapan teknolojilerdir, diğer üçü de “kernel” (çekirdek işletim sistemi) seviyesinde sanallaştırma yapar. Kullanıcı açısından önemli farklar şunlardır:

  • OpenVZ gibi teknolojilerde “kernel”in kaynak yükü aldığınız paketin dışındadır. Yani 256 MB RAM’i olan bir VPS alıyorsanız, bu kaynak tamamen sizin ek kuracağınız paketlere ayrılmıştır. Bu sistemlerde sadece linux işletim sistemi çalışır.
  • KVM gibi teknolojilerde ise ayrıca kaynak ayırmanız gereken bir “kernel” vardır. Sanal sistemler arası ayrıştırma kernel seviyesinde olduğu için her türlü işletim sistemi kurulabilir.

Konfigürasyon seçimi ve kurulum konusunda destek olabilecek kaynakları aşağıda bulabilirsiniz:

Kendi hazırladığım örnek konfigürasyon ve kurulum kılavuzu için tıklayın.