Bir Sayfa Seçin

Zaman içinde, WordPress blogunuzun, alan adını değiştirmek, kurulum klasörünü değiştirmek ya da test amaçlı bir kopyasını yaratmak gibi ihtiyaçlarınız oluşabilir. Böyle bir durumda dosyalarınızı taşımanız dışında yapmanız gereken bazı işlemler var.

İlk işlemin wp-config dosyasını düzenlemek olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Veritabanı ismi gibi parametreler değişmediyse, bu dosyada herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. (Eğer host değiştiriyorsanız, tabi ki bu dosyadaki parametreleri de ona göre elden geçirmeniz gerekebilir.)

WordPress, bağlantı adreslerini mutlak adres olarak kaydettiği için, dosya taşıma işlemi sonrasında sadece veritabanında bazı düzenlemeler yapmanız gerekir. (Bunun için phpmyadmin gibi bir araç kullanmalısınız.)

  • wp_options tablosundaki site adresini aşağıdaki komut ile güncelleyin.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.eski-adres.com', 'http://www.yeni-adres.com') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';

  • wp_posts tablosundaki yazı adreslerini aşağıdaki 2 komut ile güncelleyin.

UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.eski-adres.com','http://www.yeni-adres.com');

UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.eski-adres.com', 'http://www.yeni-adres.com');

Bu işlemlerden sonra WordPress sitenizin yönetici sayfasına girip “Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar (Permalinks)” bölümünde “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklamanız gerekecektir. Böylece bağlantı yapısı da tekrar güncellenecektir.

Hepsi bu kadar…